Czy naszywka może posłużyć jako łata do ubrania?
Przetarcie kolan czy innych części ciała może zdarzyć się nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. W wyniku tego odzież – bardzo często dobrze prezentująca się - ulega zniszczeniu. Istnieje jednak remedium na takie problemy. Wystarczy wybrać naszywkę do odzieży, pełniącą formę ładnej, estetycznej łaty. Dzięki niej można dać ubraniu drugie życie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze łat i naszywek materiałowych?
Czym kierować się przy wyborze naszywek jako łaty?
Naszywki na ubrania (łaty naprawcze) mogą pełnić funkcję łat materiałowych. Takie rozwiązania bywają wykonane z różnych dzianin. Łaty naprawcze zazwyczaj są dostępne w różnych kształtach, kolorach. Można je samodzielnie przycinać. Dzianina powinna być dobrana adekwatnie do tkaniny bazowej. Ważna jest także forma aplikacji naszywki na ubranie czy łaty (jako przeprasowanie, naklejenie, przeszycie).
Różnice między łatami a naszywkami
Warto pamiętać, że tradycyjne naszywki mają postać tzw. naprasowanki (aplikacji termoprzylepnej). Taka opcja wykorzystywana jest raczej jako ozdoba odzieży aniżeli możliwość naprawy. Drukuje się je na specjalnej folii, która pod wpływem ciepła (najczęściej żelazka) przenosi się na tkaninę. Producent breloków reklamowych i naszywek ubrania „Imar” skupia się raczej na produkcji naszywek wykonywanych techniką „mikrowtrysku” (z miękkiego PCV). Są to tzw. elastomery. Narasowanki i elastomery umieszcza się na przodzie lub tyle torb, plecaków czy koszulek, a także kieszeniach jeansu. Nie znajdują się one natomiast w newralgicznych miejscach zgięć (łokcie, kolana). To główna różnica między łatami naprawczymi a tradycyjnymi naszywkami.
Łaty na ubrania nie są zbyt ozdobne. Wykonuje się je z jednolitego płatu materiału. Mają one na celu wzmocnić materiał w miejscach przetarć, dziur czy ukryć nieudane, nieestetyczne naprawy krawieckie. Ich zadaniem nie jest natomiast przyozdobienie odzieży, choć nie można wykluczyć, że czasem przyjmą funkcję dekoracyjną. Materiałowe łaty na ubrania przywodzą na myśl działalność naszych babć, które cerowały i zaszywały dziury w uszkodzonej odzieży, bieliźnie, torebkach. Obecnie ta moda wraca.
Warto szukać naszywek na ubrania, które łączą w sobie funkcję naszywki i łaty naprawczej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana